Fall Protection and Confined Space Entry
Anchors, safety harnesses, body straps, and more to help prevent slips, falls, and aid in rescues and descent operations. Also includes accessories such as tripods, hooks, winches, and brackets.
Harnesses and Harness Accessories
(1,280)
Body Belts
(494)
Lanyards and Accessories
(409)
Lifelines and Accessories
(284)
Ropes and Rope Hardware
(266)
Descent and Rescue Kits and Systems
(191)
Anchors and Accessories
(184)
Confined Space Ventilation
(69)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
271
–
285
of
2,485
results
| Length (Metric) | 45.72 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 425 lb. |
| Color | Black,Blue,Yellow |
| Capacity (Metric) | 192.78 kg |
| Length (English) | 18 in. |
| Buckle Style (Leg) | Tongue Buckle |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Fall Protection |
| Webbing Material | Polyester |
| Includes | Lanyard Keeper |
| Dimensions (L x W x H) | 18 x 14.4 x 2.4 in. |
| Product Type | Standard Harness (Non-stretch) |
| Buckle Style (Chest) | Slotted Pass-Thru |
| Style | LITEFIT™ |
| Certifications/Compliance | ANSI z359.11-2021,OSHA 29 CFR 1910.140 and 1926.502 |
| D-Ring Location | Back |
| Length (Metric) | 45.72 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 425 lb. |
| Color | Black,Blue,Yellow |
| Capacity (Metric) | 192.78 kg |
| Length (English) | 18 in. |
| Buckle Style (Leg) | Quick-Connect |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Fall Protection |
| Webbing Material | Polyester |
| Includes | Back Padding, Shoulder Padding, Lanyard Keeper |
| Dimensions (L x W x H) | 18 x 14.4 x 2.4 in. |
| Product Type | Standard Harness |
| Buckle Style (Chest) | Quick Connect |
| Style | Blue Armor |
| Certifications/Compliance | ANSI z359.11-2021,OSHA 29 CFR 1910.140 and 1926.502 |
| D-Ring Location | Back |
Werner Co. Blue Armor Positioning Safety Harness with Back D-Ring
Blue Armor standard harness with back D-ring.
| Length (Metric) | 45.72 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 425 lb. |
| Color | Black,Blue,Yellow |
| Capacity (Metric) | 192.78 kg |
| Length (English) | 18 in. |
| Buckle Style (Leg) | Slotted Pass-through |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Fall Protection |
| Webbing Material | Polyester |
| Includes | Back Padding, Lanyard Keeper |
| Dimensions (L x W x H) | 18 x 14.4 x 2.4 in. |
| Product Type | Positioning Safety Harness |
| Buckle Style (Chest) | Slotted Pass-Thru |
| Style | Blue Armor |
| Certifications/Compliance | ANSI z359.11-2021,OSHA 29 CFR 1910.140 and 1926.502 |
| D-Ring Location | Back |
Werner Co. Serial Kit with BaseWear Standard Harness
Aerial kit with BaseWear standard harness with DeCoil dual leg lanyard.
| Length (Metric) | 45.72 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 425 lb. |
| Color | Black,Blue,Yellow |
| Capacity (Metric) | 192.78 kg |
| Length (English) | 18 in. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Fall Protection |
| Webbing Material | Polyester |
| Includes | Back Padding, Shoulder Padding, Lanyard Keeper |
| Dimensions (L x W x H) | 18 x 14.4 x 2.4 in. |
| Product Type | Standard Harness (Non-stretch) |
| Buckle Style (Chest) | Quick Connect |
| Style | Blue Armor |
| Weight (English) | 5 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI z359.11-2021,OSHA 29 CFR 1910.140 and 1926.502 |
| D-Ring Location | Back |
Werner Co. LITEFIT™ Plus Standard Harness with Back D-Ring
LITEFIT™ Plus standard harness with back D-ring.
| Length (Metric) | 45.72 cm |
|---|---|
| Color | Black,Blue,Yellow |
| Length (English) | 18 in. |
| Buckle Style (Leg) | Tongue Buckle |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Fall Protection |
| Webbing Material | Polyester |
| Includes | Shoulder Padding, Lanyard Keeper |
| Dimensions (L x W x H) | 18 x 14.4 x 2.4 in. |
| Product Type | Standard Harness (Non-stretch) |
| Buckle Style (Chest) | Slotted Pass-Thru |
| Style | LITEFIT™ |
| Certifications/Compliance | ANSI z359.11-2021,OSHA 29 CFR 1910.140 and 1926.502 |
| D-Ring Location | Back |
MSA™ V-FIT™ Safety Harness - Back & Shoulder D-Rings, Quick-Connect Leg Straps
The V-FIT™ full body safety harness allows you to focus on your job - not your harness
| Includes | Harness |
|---|---|
| Length (Metric) | 64.5 cm |
| Product Type | Fall Protection |
| Capacity (English) | 400 lb. |
| Buckle Style (Chest) | RaceFLEX™ Quick-Connect Buckle |
| Capacity (Metric) | 181 kg |
| Length (English) | 25.4 in. |
| Buckle Style (Leg) | Quick-Connect |
| Weight (English) | 2 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11-2014 CSA Z259.10 |
| For Use With (Application) | Working at Heights |
| D-Ring Location | Back, Shoulder |
MSA™ V-FIT™ Safety Harness - Back & Hip D-Rings, Tongue Buckle Leg Straps
The V-FIT™ full body safety harness allows you to focus on your job - not your harness
| Includes | Harness |
|---|---|
| Length (Metric) | 64.5 cm |
| Product Type | Fall Protection |
| Capacity (English) | 400 lb. |
| Buckle Style (Chest) | RaceFLEX™ Quick-Connect Buckle |
| Capacity (Metric) | 181 kg |
| Length (English) | 25.4 in. |
| Buckle Style (Leg) | Tongue |
| Weight (English) | 2 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11-2014 CSA Z259.10 |
| For Use With (Application) | Working at Heights |
| D-Ring Location | Back, Hip |
MSA™ V-FIT™ Construction Harness - Quick-Connect Leg Straps, Shoulder & Leg Padding
The V-FIT™ full body safety harness allows you to focus on your job - not your harness
| Includes | Harness |
|---|---|
| Length (Metric) | 64.5 cm |
| Product Type | Fall Protection |
| Capacity (English) | 400 lb. |
| Buckle Style (Chest) | RaceFLEX™ Quick-Connect Buckle |
| Capacity (Metric) | 181 kg |
| Length (English) | 25.4 in. |
| Style | Vest with shoulder and leg padding |
| Buckle Style (Leg) | Quick-Connect |
| Weight (English) | 2 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11-2014 CSA Z259.10 |
| For Use With (Application) | Working at Heights |
MSA™ V-FORM™ Safety Harness - Stainless Steel Hardware, Back D-Ring
The V-FORM™ full body safety harness allows you to focus on your job - not your harness
| Length (Metric) | 66 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 400 lb. |
| Color | Green |
| Capacity (Metric) | 181 kg |
| Length (English) | 26 in. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Working at Heights |
| Webbing Material | Polyester |
| Includes | Harness |
| Product Type | Fall Protection |
| Buckle Style (Chest) | RaceFLEX™ Quick-Connect Buckle |
| Style | Vest |
| Weight (English) | 2.5 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11-2014 CSA Z259.10 |
| D-Ring Location | Back |
MSA™ V-FIT™ Safety Harness - Back & Shoulder D-Rings, Tongue Buckle Leg Straps
The V-FIT™ full body safety harness allows you to focus on your job - not your harness
| Includes | Harness |
|---|---|
| Length (Metric) | 64.5 cm |
| Product Type | Fall Protection |
| Capacity (English) | 400 lb. |
| Buckle Style (Chest) | RaceFLEX™ Quick-Connect Buckle |
| Capacity (Metric) | 181 kg |
| Length (English) | 25.4 in. |
| Buckle Style (Leg) | Tongue |
| Weight (English) | 2 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11-2014 CSA Z259.10 |
| For Use With (Application) | Working at Heights |
| D-Ring Location | Back, Shoulder |
MSA™ V-FORM™ Safety Harness - D-Ring Extender, Tongue Buckle Leg Straps
The V-FORM™ full body safety harness allows you to focus on your job - not your harness
| Length (Metric) | 66 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 400 lb. |
| Color | Green |
| Capacity (Metric) | 181 kg |
| Length (English) | 26 in. |
| Buckle Style (Leg) | Tongue |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Working at Heights |
| Webbing Material | Polyester |
| Includes | Harness |
| Product Type | Fall Protection |
| Buckle Style (Chest) | RaceFLEX™ Quick-Connect Buckle |
| Style | Vest with shoulder padding |
| Weight (English) | 2.5 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11-2014 CSA Z259.10 |
| D-Ring Location | Back, Back D Extender |